Den 8. august 2018 blev en uforglemmelig dag. For Rødovre, for dansk ishockey og ikke mindst for Stanley Cup-vinderen Lars Eller, der den dag bragte Stanley Cup-trofæet i Rødovre.

Der blev taget tusindvis af billeder og et af de flotteste stod fotograf Ian Asger Blohm Nielsen for.

Det unikke sort-hvide billede, hvor Lars Eller sidder i bilen og løfter trofæet på vej i triumftoget ned gennem Rødovres gader, er blevet rost adskillige gange siden augustdagen i Rødovre, og det kan nu blive dit.

I samarbejde med Lars Eller, Ellers familie og Kailow Graphic A/S har Ian Asger Blohm Nielsen nemlig besluttet at sætte et signeret eksemplar af billedet på auktion.

Købssummen doneres ubeskåret til Lars Eller Fonden.

– Det er ikke blot Lars Eller og trofæet, der gør billedet godt i mine øjne. Også baggrunden med de smilende og jublende fans, er et bevis på, hvor meget Lars Ellers triumf betød for danskerne og ikke mindst hans rødder i Rødovre.

– Det vil jeg gerne give videre og samtidig støtte et godt formål, siger fotograf Ian Asger Blohm Nielsen.

Der bliver kun trykt tre eksemplarer, og billedet, der kommer på auktion, er det eneste, der kommer ud i handel.

Lars Eller signerer billedet, når han kommer hjem til Danmark i sommerferien. Tid og sted aftales med køberen.

Billedet, der er på auktion, er nummer 1 af 3 i en serie med samme motiv.

Printet er i Sort/hvid i målene 140x100cm, monteret på plade, foretaget af Kailow Graphic A/S.

Auktionen kører i 3 uger, fra 12/2-19 kl. 19.00 til 5/3-19 kl. 19.00.

Du kan læse mere om auktionen, se en videohilsen fra Lars Eller samt afgive dit bud på Ians hjemmeside.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail